Serwis Opon / TPMS

TPMS to angielski skrót od Tyre Pressure Monitoring System (System Monitorowania Ciśnienia w Oponach)
Od Listopada 2014 roku przepisy europejskie nałożyły obowiązek montowania czujników ciśnienia we wszystkich nowych samochodach, aby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, spadek zużycia paliwa i wolniejsze zużywanie się opon.
W systemach TPMS rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje: System pośredni mierzy  obroty koła, nie posiada on czujników w kołach, a do pomiaru obrotów koła wykorzystuje czujniki systemu ABS.

System bezpośredni działa w oparciu o czujniki zainstalowane w oponach, najczęściej zintegrowane z zaworami powietrza, lub montowane na obręczy felgi.  Główną przewagą systemu bezpośredniego jest stały¸ rzeczywisty pomiar ciśnienia w oponie, a co za tym idzie zdecydowanie krótszy czas reakcji na nagłe jego zmiany. Z drugiej jednak strony system ten wymaga więcej uwagi podczas obsługi oraz odpowiednich narzędzi diagnostycznych.
Jeżeli chodzi o wady, to jedynie jest to kwestia kosztów związanych z wymianą czujników po 5-7 latach eksploatacji auta a to za sprawą baterii w którą każdy czujnik jest wyposażony ,niestety ze względu na konieczność zachowania wysokiej odporności na oddziaływanie wilgoci, czujniki umieszczone są w szczelnej obudowie i producenci nie przewidzieli możliwości wymiany baterii.
Większość awarii czujników TPMS spowodowana jest niewłaściwą obsługą, najważniejsze jest zwrócenie uwagi na odpowiednie miejsce zaworu (czujnika) podczas zbijania stopki opony, w trakcie demontażu i montażu górnej stopki opony.

Dysponujemy najnowszym oraz najbardziej zaawansowanym urządzeniem do obsługi systemów TPMS obsługującym 99,99% produkowanych samochodów.

Zajmujemy się profesjonalną diagnostyką oraz naprawą systemów TPMS,

  • Sprzedażą oraz montażem czujników,
  • Kalibracją
  • Klonowaniem  przypisaniem czujników do danego samochodu,

Możemy skonfigurować drugi komplet kół bez potrzeby ponownego przyuczenia systemu.

Rekomendujemy czujniki firmy Mobiletron. Zaletą tych czujników jest bezawaryjność w całym okresie użytkowania, możliwość wielokrotnego kodowania, zmianę częstotliwości czujnika na rynek europejski lub USA.